Z serii: praktyka prawa podatkowego KANCELARII CONSEIL® – Ostatni dzwonek! Masz duży podatek do zapłaty? Rozłóż go na raty do 31 lipca i nie płać opłaty prolongacyjnej.
O pandemii niemal każdy już zapomniał i mało kto na co dzień pamiętał o tzw. „stanie zagrożenia epidemicznego”, który zakończył się 1 lipca tego roku. Nie zapominają jednak przedsiębiorcy, którym COVID-19 wyjątkowo dał się we znaki i w związku pogorszeniem ich sytuacji finansowej nie są w stanie jednorazowo uregulować całości swojego zobowiązania podatkowego. Dobrym rozwiązaniem jest wniosek o rozłożenie podatku na raty, który dodatkowo zwolniony jest z opłaty prolongacyjnej, właśnie w związku z trwającym do 30 czerwca ,,stanem zagrożenia epidemicznego”. Z naszego bloga dowiecie się, jak przygotować taki wniosek.
Organ podatkowy może rozłożyć zapłatę podatku na raty w przypadkach uzasadnionym ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Potrzebne będą dokumenty, na podstawie których urząd skarbowy będzie w stanie stwierdzić, że zaistniały okoliczności, które uzasadniają twój wniosek – będą to generalnie wszelkie dane finansowe.
Co przygotować?
- wniosek na formularzu RAT-Z – w nim będzie zawarte, jaki podatek chcesz rozłożyć na raty, na ile rat, w jakiej wysokości i, co najważniejsze, uzasadnienie twojego wniosku
- oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym
- druk ORD–HZ, czyli oświadczenie o nieruchomościach i prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej
- w zależności od okoliczności Twojej sprawy, mogą być potrzebne także inne dokumenty: np. w przypadku układu ratalnego w formie pomocy ,,de minimis” – formularz oświadczenia przy ubieganiu się o pomoc de minimis, jeśli działasz przez pełnomocnika – formularz PPS-1
Gdzie złożyć wniosek?
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, złóż wniosek do urzędu właściwego dla twojego miejsca zamieszkania, a w wypadku spółki – odpowiedni będzie urząd właściwy dla miejsca prowadzenia działalności.
Kiedy złożyć wniosek?
Ważne jest to, aby złożyć go jeszcze przed terminem płatności – dzięki temu nie powstanie zaległość podatkowa. W przypadku akceptacji twojego wniosku powstaje konieczność uiszczenia opłaty prolongacyjnej, która jest nieco bardziej przyjaznym odpowiednikiem odsetek za zwłokę. Ale uwaga – jeśli złożysz wniosek jeszcze w czasie trwania „stanu zagrożenia epidemicznego” i do 30 dni po jego zniesieniu, będziesz zwolniony z opłaty prolongacyjnej! To świetna okazja, aby dodatkowo odciążyć swoją firmę, która odczuła bolesne skutki pandemii i wahań cen. To taki ,,darmowy kredyt” od państwa. Co istotne, dług podatkowy czy składkowy, rozłożony na raty, nie będzie wykazywany w zaświadczeniach z właściwych urzędów jako wymagalne zadłużenie publicznoprawne – to ważne w procedurach bankowych lub leasingowych, w których wymagane są takie zaświadczenia.
Do kiedy złożyć wniosek, żeby otrzymać zwolnienie z opłaty prolongacyjnej?
To ostatni dzwonek na otrzymanie zwolnienia z opłaty prolongacyjnej. Wnioski ,,na lepszych warunkach” można składać do 31 lipca 2023. Jeśli już dziś wiesz, że nie będziesz w stanie uregulować należnego podatku za pomocą jednorazowej wpłaty, złóż wniosek do Urzędu Skarbowego.
Trzeba jednak zachować ostrożność – wniosek źle przygotowany może nie dać drugiej szansy na pierwsze dobre wrażenie. Ważna tu jest zarówno merytoryka wniosku, jak i techniki negocjacyjne, które nieraz przydają się w bezpośredniej rozmowie z urzędnikiem. Wreszcie, zadbaj o swoją księgowość i prawidłowość danych, którymi ona dysponuje. Prawnicy z praktyki prawa podatkowego Kancelarii CONSEIL ® chętnie Ci pomogą, ale sami będą potrzebowali pomocy od Ciebie i Twojej księgowości – to praca zespołowa, która trochę trwa i wymaga koordynacji. Tym bardziej, warto się pospieszyć!
Źródła: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa