Słownik pojęć
Lista fraz
Adwokat
Wykwalifikowany prawnik, posiadający uprawnienia do reprezentowania klientów przed wszystkimi sądami i organami, wyposażony w ich interesie w pewne atrybuty, takie jak żelazna tajemnica zawodowa i ograniczony immunitet. Musi być niezależny i to do tego stopnia, że nie wolno mu nawet pracować na umowę o pracę (co swoją drogą, stanowi już jedyną różnicę miedzy adwokatem a radcą prawnym).
Aby zostać adwokatem, trzeba ukończyć studia prawnicze, odbyć aplikację adwokacką i zdać egzamin zawodowy (względnie spełnić inne warunki określone w ustawie) co sprawia, że zwykle adwokat rozpoczyna dojrzałą aktywność zawodową po 30tce. Adwokaci zrzeszeni są w samorządzie zawodowym – Adwokaturze, która dba o standardy etyczne i merytoryczne wykonywania zawodu. Z założenia, powinien łączyć rozległą wiedzę prawniczą z kompetencjami miękkimi, zwłaszcza umiejętnością wystąpień publicznych, sztuką argumentacji.
Dlatego szef Rudziński stresuje młodych adeptów tej sztuki, że bycie dobrym adwokatem jest bardzo proste: idąc tokiem dyscyplin szkolnych, wystarczy być mistrzem i z polskiego i z matematyki, a z wszystkich innych przedmiotów… po prostu bardzo dobrym. Bo prawo to dyscyplina ścisła, niech Was nie zmylą kalki myślowe o jakiejś humanistyce. Według nas, najlepszy adwokat powinien solidną i szeroką podbudową humanistyczną wzmacniać jedynie umiejętności kluczowe, które pochodzą ze spektrum matematyki: przede wszystkim logikę myśli, która jedynie objawia się w logice wypowiedzi. To głównie logika matematyczna pozwala rozstrzygać skomplikowane problemy i udzielać właściwych porad.
W praktyce adwokat może reprezentować klientów we wszystkich rodzajach spraw – karnych, cywilnych, rodzinnych, gospodarczych czy administracyjnych. Może nawet działać w sprawach reglamentowanych na różne sposoby, czyli np. doradzać podatkowo, być członkiem rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, reprezentować klientów w upadłościach (wiemy, bo z wszystkich tych możliwości stale korzystamy). Spektrum działań obejmuje więc zarówno doradztwo prawne, sporządzanie audytów, opinii i dokumentów (szeroko pojęty konsulting), jak i występowanie przed sądem i w innych postępowaniach spornych (tzw. litygacja).
Wiedząc więc, jak szerokie są możliwości, przy wyborze adwokata zwróć koniecznie uwagę na jego specjalizację – podobnie jak w medycynie, również w prawie skuteczność rośnie wraz z doświadczeniem w konkretnej dziedzinie. Kryptonim w zespole CONSEIL, ekumenicznie złożonym z adwokatów, radców i innych zawodów, to „drużyna zielonych” z powodu niebieskiego żabotu u togi.